Description
Vision 775 Classique 15kw Firebox from the French manufacturer Fonte Flamme. The new 775 model is a direct successor to the popular SpecialVision, with several innovations in the design (two of which are proprietary patents) for even more efficient combustion and, accordingly, fewer harmful emissions.
The chamber has been awarded the maximum 5 stars by the Flamme Verte standard. It has 3 different door designs.
| Output | 15.00 kW |
|---|---|
| Efficiency | >76 % |
| СО Rating | 0.05 % |
| Weight | 180 kg |
| Flue pipe | 200 mm |
| Upper valve | ![]() |
| Vertical lift door | ![]() |
| Double combustion | ![]() |
| Side windows | ![]() |
| Prismatic glass | ![]() |
| Round glass | ![]() |
| Pyrolysis glass | ![]() |
| Standard ash drawer | ![]() |
| Built-in ash drawer | ![]() |
| No ash drawer | ![]() |
| Indoor fireplace, lined with chamotte | ![]() |
| Option for coating the interior fireplace with chamotte (additional payment) | ![]() |
| Warranty | 5 years |









