Description
Firebox model Radiante 821 from the French manufacturer Cheminees Philippe in the “Standard” version, with a lift-up door in black, without decorations.
| Output | 16.80 kW |
|---|---|
| Efficiency | 70,1 % |
| СО Rating | 0.30 % |
| Weight | 186 kg |
| Flue pipe | 230 mm |
| Upper valve | ![]() |
| Vertical lift door | ![]() |
| Double combustion | ![]() |
| Side windows | ![]() |
| Prismatic glass | ![]() |
| Round glass | ![]() |
| Pyrolysis glass | ![]() |
| Standard ash drawer | ![]() |
| Built-in ash drawer | ![]() |
| No ash drawer | ![]() |
| Indoor fireplace, lined with chamotte | ![]() |
| Option for coating the interior fireplace with chamotte (additional payment) | ![]() |
| Warranty | 5 years |









