Description
Firebox model Radiante 1200 by the French manufacturer Cheminees Philippe with single glass and a vertically lifting door, with stainless steel decoration.
| Output | 17.00 kW |
|---|---|
| Efficiency | 70 % |
| СО Rating | 0.16 % |
| Weight | 305 kg |
| Flue pipe | 230 mm |
| Upper valve | ![]() |
| Vertical lift door | ![]() |
| Double combustion | ![]() |
| Side windows | ![]() |
| Prismatic glass | ![]() |
| Round glass | ![]() |
| Pyrolysis glass | ![]() |
| Standard ash drawer | ![]() |
| Built-in ash drawer | ![]() |
| No ash drawer | ![]() |
| Indoor fireplace, lined with chamotte | ![]() |
| Option for coating the interior fireplace with chamotte (additional payment) | ![]() |
| Warranty | 5 years |









